Fonmoney -

Roaming za rozmowy cz. 2

Kto płaci za połączenia w roamingu

Jeśli przebywasz na terenie Polski to nic nie musisz robić, aby wykonać połączenie zagraniczne z polskim numerem. Wystarczy wybrać numer i płacisz za to też normalnie wg swojej taryfy. Aby wysłać smsa lub dodzwonić się do Polski z polskiego numeru  należy najpierw wpisać numer kierunkowy do Polski 0048 lub +48 a potem wybrany numer komórkowy. Różnica jest tylko dla tej osoby, kto jest poza granicami kraju, ponieważ to ona płaci stawki roamingowe. Innymi słowy: Opłata w roamingu jest zależna od tego kto dzwoni. Jeżeli dzwoni do Ciebie ktoś z Polski a Ty przebywasz za granicą — za takie rozmowy zapłacisz Ty i osoba dzwoniąca. Osoba dzwoniąca do Ciebie zapłaci tak jakby była w Polsce, a Ty za granicą zapłacisz za roaming pasywny. Jeżeli natomiast dzwonisz z zagranicy do Polski, to płacisz tylko Ty za roaming aktwny. Stawki obowiązujące w Unii Europejskiej podane zostały w poprzednim poście. Warto zwrócić uwagę, że przebywając za granicą nie możemy skorzystać z otrzymanych od operatora darmowych minut lub smsów, one działają tylko w kraju.

Pułapką może okazać się też skrzynka głosowa. Najlepiej przad wyjazdem za granicą ją wyłączyć, gdyż korzystanie z niej związane jest z dodatkowymi kosztami. Połączenia przekierowane na pocztę głosową, gdy użytkownik jest zajęty lub nie odbiera, są płatne – abonent przebywający za granicą płaci za za połączenie przekierowane na pocztę głosową. Zasada ta nie dotyczy przekierowań na terenie krajów Unii Europejskiej. Drugi raz zapłacimy za roaming aktywny za odsłuchanie tej wiadomości. Jednym słowem taniej może wyjść, jeśli widząc kto do nas dzwoni odbierzemy telefon, gdyż wtedy płacimy jedynie za roming pasywny.

Uważajmy zatem na to, jak często i jak długo rozmawiamy, gdyż poprzez ciągłe połączenia zagranicą możemy znacznie uszczuplić swój portfel. Wyjeżdżając za granicę warto także dowiedzieć się o możliwych sposobach doładowania konta telefonu komórkowego, o czym będzie w następnym poście.

Usługa finansowa jest świadczona przez Mi Envío Entidad de Pago, S.L., spółka zależna Transpaygo Limited, z siedzibą pod adresem z siedzibą pod adresem Avinguda de Francesc Cambó, 17, 1 piętro (08003 - Barcelona). Mi Envío jest zarejestrowana w Banku Hiszpanii pod numerem referencyjnym 6926, jako autoryzowana instytucja finansowa.

Serwis techniczny jest świadczony przez Fonmoney GmbH, z siedzibą przy Alser Strasse 21/6, 1080 Wiedeń, Austria.