Fonmoney -

Najpopularniejsze polskie tradycje wielkanocne

DOŁADUJ POLSKI TELEFON NA KARTĘ BEZPIECZNIE I SZYBKO TUTAJ 

Polskie tradycje wielkanocne są niesamowicie ciekawe i w porównaniu do innych krajów jest ich dość sporo. My chcemy przedstawić te najbardziej rozpowszechnione, ale trzeba zaznaczyć, że pojedyncze miasta, miasteczka i wsie kultywują obrzędy, które są charakterystyczne dla danego regionu.

Wielkanoc jest poprzedzona Wielkim Postem, który zaczyna się w Środę Popielcową, a kończy się w Wielki Czwartek. Okres ten w Kościele jest traktowany jako czas pokuty i nawrócenia, przygotowujący do obchodzenia świąt wielkanocnych. W Wielki Czwartek natomiast rozpoczyna się Triduum Paschalne, które trwa do Wielkiej Soboty. Ten dzień jest w całej Polsce znany ze święcenia pokarmów, czyli tzw. święconki. W przystrojonym koszyku znajdują się najczęsciej: jaja, kiełbasa, szynka, chleb, sól, pieprz, kawałki ciast i inne smakołyki, zależnie od lokalnych i rodzinnych tradycji. W Wielką Niedzielę wszyscy spotykają się przy uroczystym śniadaniu wielkanocnym, na którym spożywane są poświęcone pokarmy oraz składane życzenia. Dawniej wierzono, że święcone jadło miało wielką moc, nie wyrzucano nawet kości. Dane psu chroniły go przed wścieklizną. Resztę dnia spędza się zazwyczaj w gronie rodzinnym. W drugi dzień świąt jest śmigus-dyngus, zwany także lanym poniedziałkiem. Chyba każdy zna tę zabawę: oblewać wodą można wszystkich i wszędzie, cały dzień. Mówi się, że zmoczone tego dnia panny mają większe szanse na zamążpójście. W wielu regionach Polski popularna jest też zabawa w szukanie zajączka, czyli małej, często czekoladowej niespodzianki dla każdego.

wielkanoc

Symbolami charakterystycznymi dla świąt Wielkanocy są:

 •  - baranek - oznaczający męczęńską śmierć Jezusa na krzyżu;
 •  - jajka, pisanki, kraszanki - symbol pomyślności, nowego życia oraz zmartwychwstania;
 •  - zajączek - przynosi dzieciom prezenty w wielkanocnym koszyczkum; jest również symbolem odradzającej się przyrody i płodności;
 •  - rzeżucha - roślina symbolizująca życie i zdrowie;
 •  - palma wielkanocna – ma zapewnić szczęście i pomyślność na cały rok oraz chronić dom przed nieszczęściem;
 •  - bazie – wróżą zdrowie i bogactwo, a połknięcie jednej poświęconej bazi ma chronić przed bólem gardła;
 

Pisząc o świętach nie można zapomnieć o przeróżnych potrawach. Na świątecznym stole pojawiają się wszelkiego rodzaju pieczone mięsa, wędliny, jaja oraz przepyszne babki, mazurki i serniki, a jeśli chodzi o zupy, to króluje żurek bądź barszcz biały.

jajk0

Z tradycjami wielkanocnymi wiąże się również dużo wierzeń i przesądów, które wywodzą się z wcześniejszych rytuałów pogańskich. Oto niektóre z nich:

 • - Dotykanie zwierząt gospodarskich święconym jajkiem chroni je przed chorobami i urokami.
 • - Gdy na stole znajdzie się parzysta liczba jajek święconych, pannie wróży to rychłe zamążpójście.
 • - Gałązka z palmy wielkanocnej włożona do ula chroniła pszczoły i pomagała im zebrać dużo miodu oraz zdrowo się rozmnażać.
 • - W Wielki Czwartek po zmroku lub w Wielki Piątek o świcie koniecznie należy wykąpać się w rzece lub w jeziorze, nawet jeśli jest jeszcze bardzo zimno, gdyż taka kąpiel zapewni urodę i gładkość skóry.
 • - Wierzono, że skorupka poświęconego jajka ma nadzwyczajną moc; chroni przed szczurami i myszami, dlatego warto ją rozkruszyć i porozsypywać po kątach izby, kofmory i sieni.
sniadanie wielkno0   W ferworze przedświątecznego sprzątania i gotowania warto pamiętać o odpoczynku. Znajdźmy czas na dłuższy spacer, rozmowę z rodziną lub przyjaciółmi lub zabawę z dziećmi. A może warto zaskoczyć naszych bliskich i zamiast kolejnego czekoladowego zająca przesłać im świąteczne doładowanie telefonu? Dzięki Fonmoney mogą Państwo w każdej chwili zasilić polski telefon na kartę z zagranicy. Wszystko odbywa się prosto, szybko, korzystnie i bezpiecznie.    

Źródła: www.sp14.lublin.pl, w-spodnicy.pl, czasdzieci.pl, zdjęcia: pixabay