Fonmoney -

Roaming za rozmowy cz. 2

Kto płaci za połączenia w roamingu

Jeśli przebywasz na terenie Polski to nic nie musisz robić, aby wykonać połączenie zagraniczne z polskim numerem. Wystarczy wybrać numer i płacisz za to też normalnie wg swojej taryfy. Aby wysłać smsa lub dodzwonić się do Polski z polskiego numeru  należy najpierw wpisać numer kierunkowy do Polski 0048 lub +48 a potem wybrany numer komórkowy. Różnica jest tylko dla tej osoby, kto jest poza granicami kraju, ponieważ to ona płaci stawki roamingowe. Innymi słowy: Opłata w roamingu jest zależna od tego kto dzwoni. Jeżeli dzwoni do Ciebie ktoś z Polski a Ty przebywasz za granicą — za takie rozmowy zapłacisz Ty i osoba dzwoniąca. Osoba dzwoniąca do Ciebie zapłaci tak jakby była w Polsce, a Ty za granicą zapłacisz za roaming pasywny. Jeżeli natomiast dzwonisz z zagranicy do Polski, to płacisz tylko Ty za roaming aktwny. Stawki obowiązujące w Unii Europejskiej podane zostały w poprzednim poście. Warto zwrócić uwagę, że przebywając za granicą nie możemy skorzystać z otrzymanych od operatora darmowych minut lub smsów, one działają tylko w kraju.

Pułapką może okazać się też skrzynka głosowa. Najlepiej przad wyjazdem za granicą ją wyłączyć, gdyż korzystanie z niej związane jest z dodatkowymi kosztami. Połączenia przekierowane na pocztę głosową, gdy użytkownik jest zajęty lub nie odbiera, są płatne – abonent przebywający za granicą płaci za za połączenie przekierowane na pocztę głosową. Zasada ta nie dotyczy przekierowań na terenie krajów Unii Europejskiej. Drugi raz zapłacimy za roaming aktywny za odsłuchanie tej wiadomości. Jednym słowem taniej może wyjść, jeśli widząc kto do nas dzwoni odbierzemy telefon, gdyż wtedy płacimy jedynie za roming pasywny.

Uważajmy zatem na to, jak często i jak długo rozmawiamy, gdyż poprzez ciągłe połączenia zagranicą możemy znacznie uszczuplić swój portfel. Wyjeżdżając za granicę warto także dowiedzieć się o możliwych sposobach doładowania konta telefonu komórkowego, o czym będzie w następnym poście.

The financial service is provided by Easy Payment and Finance, EP, S.A., with its registered office at Calle Gran Vía 51, 6ºC - 28013 - Madrid. Easy Payment and Finance, EP, S.A., is registered with the Bank of Spain with reference number 6849, a Spanish licensed financial institution regulated by the Bank of Spain.

Part of the service is Mi Envío Entidad de Pago, S.L., with registered office at Avinguda de Francesc Cambó, 17, 1st floor (08003 - Barcelona). Mi Envío is registered with the Bank of Spain under reference number 6926, as an authorised financial institution.

The technical service is provided by Fonmoney GmbH, located at Alser Strasse 21/6, 1080 Vienna, Austria.